2011. november 18., péntek

Isteni egybensült karaj

A recept eredetijét egy naptárban olvastam, de az épp itthon található alapanyagok ismeretében alakítottam rajta.

Az egész cucc lényege a pác amiben egy éjszakát csücsül a husi, nem kell hozzá más, mint narancshéj, mustár, borókabogyó, olivaolaj, hagyma, fehérbor. Nálam elfogyott a borókabogyó, helyette szegfűborsot használtam, amit mozsárban összetörtem egy kanálnyi mustármag társaságában és így mentek a többihez. Egy egész hosszúkarajt beleraktam egy zacsiba, ráöntöttem a pácot, szorosra bekötöttem és be a hűtőbe. Másnap zacsi le, husi tepsibe, só, bors és türelem. Jó sokáig sütöttem fólia alatt, majd krumplival körülrakva még tovább, végül pedig szép pirosra a fóliát eltávolítva. Valami fantasztikusan fini lett. A szaftból még egy pici borral, narancslével csudajó mártást is lehet csinálni, de úgy ahogy van simán rizsre löttyintve is jó. (no meg másnap friss kenyérrel kitunkolni a tepsiből a belesült cafrangokkal, pörkökkel :P )

2011. július 18., hétfő

Furcsaság

Imádom a kenyereket, a lepénykenyeret, pláne szabadtűzön sütve, meg különösen. Ma is ilyesmi készült, tök mellé gondoltam kaprosan csinálom és hogy szép legyen, jó adag kurkuma is került bele. Zsíradéknak oliva és tökmagolaj, meg a szükséges liszt, víz, só, élesztő. Kelesztve, formázva, gyönyörű sárga, kisütöm, rózsaszín lesz! Nem ám olyan alig-alig halovány, nem, szép határozott rózsaszín, mintha céklával készült volna! Majd berakom a fotót is! :-)

2011. március 15., kedd

Ismét megkésett a fánk...

2011. február 13., vasárnap

Burgonyás pogácsa

A fotó lemaradt...

Burgonyás pogácsa

Kicsit kreatívkodtunk ma Dorcival.
A fix pont a gulyásleves volt, így jött ötletnek hozá a burgonyás pogi.

Burgonyás pogácsa:
  • 4-5 db közepes méretű burgonya
  • 1 kg liszt
  • 1 nagy ek. só
  • 25 dkg vaj
  • 1 nagy doboz tejföl (375 g)
  • 1 tojás
  • fél dl tej
  • 5 dkg élesztő
  • pici cukor
A burgonyákat megfőzöm héjában, majd még melegen átnyomom egy krumplinyomón. Hagyom kihűlni.
A tejet meglangyosítom egy kevés cukorral és belemorzsolom az élesztőt. Félreteszem. A lisztet egy nagy tálba öntöm, elkeverem benne a sót. Elmorzsolom a vajat. Közepébe mélyedést készítek, ide öntöm a tejfölt, tojást, és az élesztőt. Hozzáadom a kihűlt burgonyát és összeállítom a tésztát. Rugalmas, de jól nyújtható tésztának kell lennie, ha szükséges kevés tejföl vagy liszt még adható hozzá. Letakarom és kb. egy órán át hagyom pihenni.
Ujjnyi vastagra nyújtom a tésztát. Tetejét berácsozom és kb. 5 cm átmérőjű pogácsákat szaggatok belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatom őket. Ismét pihentetem, kb. 30 percig. Felvert tojással lekenem és 200 fokos sütőben pirosra sütöm- 20 perc kell neki.

2010. december 20., hétfő

Stollen

Hozzávalók:
500 g finomliszt, 1 dl tej, 1 tojás, 250 g vaj, 50 g élesztő, 10 g só, 100 g cukor, 2 cl rum, egy citrom reszelt héja, 50 g kandírozott citromhéj, 50 g kandírozott narancshéj, 50 g mazsola, 50 g darált, hántolt mandula, egy kávéskanál szegfűbors, egy kávéskanál őrölt szerecsendió, aszalt gyümölcsök, egy kávéskanál fahéj, a sütés után sok porcukor.

Az élesztőt langyos, picit cukros tejben felfuttatjuk, egy kis liszttel megszórjuk, és fél órán át pihentetjük. A felpuhított vajat a maradék cukorral, vaníliás cukorral és a tojássárgájával habosra keverjük. Hozzáadjuk az élesztős masszát, a lisztet, a maradék tejet, a rumot, a reszelt citromhéjat, a szegfűszeget, a fahéjat, egy csipet sót, és alaposan kidolgozzuk. Fél órát kelni hagyjuk.
A mazsolát, a durvára vágott mandulát, az aszalt gyümölcsöket és a narancshéjat apránként adjuk a már megkelt tésztához, jól átgyúrjuk, és fél órán át kelni hagyjuk. A tésztából rudat formálunk, kibélelünk vele egy kivajazott, kilisztezett egy őzgerincformát, és 200 fokra előmelegített sütőben 45 perc alatt megsütjük. Még
forrón vaníliás porcukorral meghintjük.
Nagyon finom, ezzel kívánok boldog karácsonyt Mindenkinek!

2010. december 15., szerda

Mézeskalács

Hozzávalók: 60 dkg liszt, csipetnyi só, 1 Rama, 15 dkg porcukor, 2 csapott teáskanál szódabikarbóna, fahéj, szegfűszeg-ezeket elmorzsolom, majd összegyúrom 1.5 dl méz és 3 tojássárgájának összegyúrt elegyével.
3 mm-re kinyújtom és megsütöm. Kicsi távolságra kell tenni a sütőben, mert mézes lévén szépen megnő.
Fogyasszátok egészséggel!:)

2010. november 25., csütörtök

Kacsa 1.0

No persze, sütöttem már kacsát korábban is, de ez az első tudományosan megalapozott, rákészülős kacsapecsenyém, ezért megérdemli a fentebbi előkelő verziószámot.


Egyelőre még a kamrában csücsül, nyakig a páclében, de hamarosan részletesen beszámolok róla, hogy sikerült vagy nem sikerült csudafinom sült kacsát gyártanom belőle.

Addig is, a páclé:
egészbors, borókabogyó, szegfűbors, babérlevél, gyömbér, fokhagyma, narancs/mandarin, répa --> jól összefőzve annyi vízben amibe elmerül a kacsa. Még melegen rá a kacsára (vagy a kacsát bele) és 1-2-3napig hadd ússzon.

Folyt.köv.

2010. szeptember 3., péntek

Köszönet Prága Zsuzsinak!


Robert Patiszon, a híres hollywoodi csillag(tök) ma csúfos véget ért.

2010. szeptember 2., csütörtök

Pöfi


A múlt héten egy kedves ismerősnél jártam, összekötöttük a terepfutást a gombászással és ilyen gyönyörűségekkel tértünk haza.

Óriás pöfeteg, ha valaki nem ismerné. Ilyen nagyokat ritkán látni, általában kézilabda méretűek max vagy már öregek és ehetetlenek. Ezek még épp jók voltak szerencsénkre. A pöfi rántva a legjobb, egyszerűen felszeletelve, bepanírozva, kisütve. Mennyei!

2010. augusztus 5., csütörtök

Két finom torta


Mint a saját blogomon már említettem, nemrég volt esedékes a lányom szülinapja, melynek ünneplésére kétféle tortával szándékoztam készülni. A gyermek kinézett magának egy gyümölcsös-krémes csodát egy újságból, emellé egy egyszerű Sacher tortát gondoltam. Lássuk, hogyan készültek!

Sacher-torta

A Sacher-torta lényegében egy csokis piskóta, baracklekvárral, tetején csokibevonattal. Arról, hogy hova is kell a lekvár még komoly bírósági per is volt :) Egyesek szerint be is kell vele tölteni a tortát(a híres Demel cukrászda álláspontja), míg mások csak a csokibevonat alá tesznek(ez a Sacher Szálló véleménye is). Én az utóbbit támogatom.

Tészta:
12dkg felolvasztott jó minőségű étcsokoládé (esetleg kakaópor, ha nincs más)
12dkg vaj
12dkg porcukor
6 tojás szétválasztva
vanília
8dkg liszt
csipet só
ízlés szerint darált mandula
Ezekből a hozzávalókból piskótatésztát készítünk. Kb a tojásfehérje kivételével mindent jól elkeverünk, majd hozzáadjuk óvatosan a felvert tojáshabot. Tortaformában kisütjük. A formából kiborítjuk és kicsit hűlni hagyjuk.

Pár kanál baracklekvárt felforrósítunk(ha darabos, áttörjük), rummal vagy aromával elkeverjük és ezzel jól megkenjük a torta eredetileg alsó felét (mert az könnyebben beszívja).
Ha tortánk kihűlt, olvasztott csokoládéval bevonjuk és dekoráljuk. Részemről a csokiba is teszek rumot.

A tésztába meggyet sütve még mennyeibb az élmény :)

Gyümis-krémes

Na, sajnos mennyiségekre nem emlékszem, saccolni tudok.

2tojásból sütött vizespiskótát használtam alapnak, majdnem 2 csomag babapiskóta ment az oldalára, 1 csomag túró és 1 zacsi tejszín került a töltelékbe, ez kb biztos.
A torta lényege, hogy készítünk egy tejszínes-gyümölcsös (nálam túrós) krémet, tejszínhabbal fellazítva, zselatinnal kocsonyásítva; egy kissé kuglóf-formájú edényt kibélelünk fóliával, körberakjuk az oldalát babapiskótával, belekanalazzuk a krémet, a piskótalapot pedig a tetejére illesztjük. Hűtőben dermesztés után kiborítjuk a formából, lehúzzuk a fóliát és a tortánk tetejét gyümölccsel és tejszínhabbal díszítjük. Az eredeti recept két piskótalapot ír, szerintem felesleges hacsak nem nagyon mély a formánk.

Jó étvágyat!

2010. augusztus 3., kedd

Nyári hűsítő finomság

... avagy frapé Andi-módra


Hozzávalók:
1 csésze instant kávé (nem forró, minél hidegebb)
kevés hideg tej
2-3 gombóc vanília fagyi

Elkészítés:
A turmixgépbe teszem a hozzávalókat és összeturmixolom.
Pohárba töltöm és tejszínhabbal díszítem, meg lehet szórni kakaóporral, fahéjjal, ízlés szerint.
Bele egy szívószál, és kész is a jeges csoda!

2010. április 10., szombat

Óriás kagylótészta, töltve

Be sem merem vallani, mióta áll a kamrámban egy csomag Olaszországból hazahurcolt színes, óriás kagylótészta (a csomagolás szerint Lumaconi a becsületes neve). Ma a kezembe akadt mikor valami ehető után kutakodtam és máris kialakult a fejemben egy remek fogás gondolata.
Pipimellet, vöröshagymát, sárgarépát felkockáztam, egy doboz kukoricát lecsöpögtettem, majd szépen lepirítottam őket egy kis olajon. Fűszereztem gyömbérrel, borssal, sóval,fokhagymával, hozzáöntöttem egy kis doboz tejfölt és rottyantottam még egyet rajta. Közben leforráztam a kagylótésztákat, mert elég vaskosak, féltem, hogy a sütőben nem főnek át. Itt léptek a színre a gyerkőcök, akik örömmel vállalták, hogy kiskanállal beletuszkolják a husis ragut a tésztákba(fiam még a Hamitörp sapiját is felvette hozzá!)

From Kaják

. Sütőbe tolás előtt még megszórtuk egy kis reszelt sajttal és aláöntöttem egy pici vizet, a tetejére meg fóliát. Talán fél órát sült összesen, az utsó pár percet fedetlenül.

From Kaják

Petrezselyemmel tunningolt tejföllel dekoráltuk fogyasztás előtt. Nagyon finom lett!

From Kaják

2010. március 27., szombat

Turbolya

Ismeritek? Kedvelitek?


Nálunk töménytelen mennyiségben van most az erdőben, friss, üde, zöld, illatos és olyan harapni- és simogatnivaló gyönyörűség. A kölkeim persze csak csatangolnak benne, nem hatja meg őket, hogy ez régóta ismert gyógy- és fűszernövény, a francia konyha fontos eleme :) A kecském és a birkáim pedig nyilvánvalóan rajonganak a francia konyháért ;-)

2010. március 22., hétfő

"Zserbó" szelet


Ugye mindenki ismeri? No, hátha mégse, vagy esetleg nem pont így :)


Az én receptem:
50dkg liszt
1kocka margarin
1-5 kanál cukor(lekvártól függően)
fél élesztő
2dl tej
csipet só
2 tojás

Élesztőt felfuttatjuk, a többi hozzávalóval dagasztjuk, kelesztjük, átgyúrjuk, három vagy több cipóra osztjuk, újra kelesztjük, kinyújtjuk. Az első lapot tepsibe fektetjük, megkenjük tojásfehérjével, hogy ne áztassa el a lekvár. Megkenjünk lekvárral, megszórjuk darált dióval, és ugyanígy járunk el a többi lappal. A felsőt csak tojással kenjük. Ha megsült és kicsit hűlt, bevonjuk csokimázzal. Ha megdermedt a csoki téglalap vagy rombusz alakúra szeljük.

Leginkább a hagyományosnak mondható baracklekváros verziót készítem, de szilvával és jostával is nagyon finom! Apunak sok dióval csinálom, nekem leheletnyivel is jó lenne, csak a csoki legyen jó vastag a tetején :)

Nekem ma így sikerült:

From Kaják

2010. március 5., péntek

Aranygaluska!

Hozzávalók:

  • A tésztához:
  • 40 dkg liszt
  • 2 tojássárgája
  • 4 dkg olvasztott Ráma sütőmargarin
  • 2 dkg élesztő
  • 3 dkg cukor
  • 2,5 dl tej
  • késhegynyi só
  • A töltéshez:
  • 5 dkg Ráma sütőmargarin
  • 10 dkg darált dió
  • 5 dkg cukor
  • 5 dkg mazsola
  • reszelt citromhéj
  • A vaníliasodóhoz:
  • 1 liter tej
  • 1 csomag vaníliás puding
  • cukor

Elkészítés:

1,5 dl tejet meglangyosítunk, 1 evőkanál cukrot elkeverünk benne, és belemorzsoljuk az élesztőt. Kb. 10 percig állni hagyjuk, amíg felfut. Ekkor a lisztbe mélyedést készítünk, és beleöntjük a maradék tejjel együtt. Hozzáadjuk a 2 tojássárgáját, a maradék cukrot, a sót. Félig összedolgozzuk (robotgéppel is lehet), utána részletekben hozzáadjuk az olvasztott margarint. Pár percig dagasztjuk, amíg elválik az edény falától, ekkor meglisztezzük, letakarjuk, és duplájára kelesztjük.

Egy tűzálló tálat margarinnal kikenünk, és olvasztott margarinba mártott kanállal beleszaggatjuk a tésztát. Rétegenként megszórjuk a cukrozott darál dióval és mazsolával, citromhéjjal. A maradék margarint ráöntjük. Még kb. 20 percig kelesztjük, addig bemelegszik a sütő. A tetejét megkenjük felvert tojással, és 180 fokon kb. 30 percig sütjük. Porcukorral megszórjuk.

A vaníliasodóhoz 1 csomag vaníliás pudingot ízlés szerint cukorral 1 liter tejjel megfőzünk.

2010. március 3., szerda

Tavasz!

Most, hogy az időjárás ilyen tavasziasra fordult, őrülten kívánom a friss zöldségeket. Így ma is saláta lett az ebédem.


Vettem egy pipimellet, amely jó lesz majd a holnapi kajához, de a filézéskor lenyisszantottam pár kis husicafatot, amit aztán rengeteg egzotikus fűszerrel(gyömbér, garam masala, szegfűbors, kurkuma) lepirítottam egy csepp olajon (most épp részemről pálma, de lehet bármilyen)

Felkarikáztam két szál újhagymát, lereszeltem egy répát és egy kisebb almát, és hozzáöntöttem egy mexikói zöldségkonzerv harmadát (kukorica, borsó, kaliforniai paprika) majd rádobtam a husit.

Só, balzsamecet, villa, jó étvágyat :)


From Konyhamóka

2010. február 28., vasárnap

Gombás, sajtos muffin

Hozzávalók:
- 1 doboz "*" gomba
- ha van valami gépsonka, sonka, azt is össze lehet bele darabolni...
- 1 kis fej lila (vagy vörös) hagyma
- só, bors, őrölt kömény
- petrezselyem, oregánó, metélőhagyma, ízlés szerint (én a Sparban szoktam venni a mirelit pultból saját termékes gyorsfagyasztott zöldfűszereket)
- 25 dkg liszt
- 5 csipet só
- a cs. sütőpor
- 10 dkg sajt
- 2 tojás
- 2 dl tej
- 0,5 dl olaj

Pici olajon megpároljuk a hagymát, bele rakjuk a gombát, (sonkát), a fűszereket, és összepirítjuk.

A tejet, tojást, olajat összekeverjük, zutty bele a száraz összetevőket, a reszelt sajtot, és a gombás cuccot.

Előmelegített sütőben közepes hőfokon 18-20 percig sütjük.

Csináltam hozzá egy egyszerű mártogatóst, én így szeretem:
1 doboz tejfölbe pici só, 1-2 gerezd zúzott fokhagyma, esetleg valami zöldfűszer (most metélőhagymát raktam bele).

"*" (Derek miatt moderálva) :D

2010. február 20., szombat

Ha farsang, akkor fánk - 2. - a szalagos

Oké, tudom, hogy a farsangnak kábé vége és már nagyböjt van, meg ilyesmi, de akkor is. Én ma fánkot kívántam, így fánk lett és slussz.


Tehát szalagos.
From Kaják
A közhiedelemmel ellentétben baromi egyszerű süti, csak picinykét babrás, de az is inkább csak a sütés miatt.
Fél kiló liszthez elég egy szem tojás, pár kanál olvasztott vaj vagy margarin, pici só, kevés cukor, egy élesztő, egy bögre langyos tej. Az élesztőt felfuttatjuk, aztán lehet dagasztani az összes cuccot szép hólyagos cipóvá. Langyos helyen keleszt, picit kinyújt, félbehajt, újra keleszt, félcentisre kinyújt. Nagy pogácsaszaggatóval vagy pohárral kiszaggatjuk és még egy picit kelni hagyjuk. Közepébe kis mélyedést nyomunk és forró olajban aranysárgára sütjük mindkét oldalát,porcukorral megszórjuk, lekvárral tálaljuk.


From Kaják
The English version of the recipe can be found here.

2010. február 19., péntek

Ha farsang, akkor fánk - 1.

1. mert ugye többféle fánkot ismerünk és farsangkor mindegyik aktuális. Tegnapelőtt a csöröge/forgácsfánk álnevűt készítettem el, abból is a ropogós változatot (ugyebár ismerjük a kelt csörögét is).


From Kaják

Hozzávalók egy átlag konyhában simán fellelhetőek:
30-50dkg liszt
5 tojássárgája
1 doboz tejföl
olvasztott vaj vagy margarin
pici só
pici cukor

Jól összegyúrjuk, pihentetjük, kinyújtjuk és rombusz alakú lapokra vágjuk. A közepükön egy vágást ejtünk és az egyik sarkát a nyíláson áthúzzuk, így nyeri el a jellemző formáját. Forró olajban hirtelen sütjük, felitatjuk róla az olajat és még melegen vaníliás porcukorral megszórjuk Savanykás lekvárral a legfinomabb.


From Kaják